Ankara'da Görülmesi Gereken Yerler

ANKARA’DA GEZİLMESİ GEREKEN YERLER 

 

ANITKABİR 

Ankara’da her ne kadar gezilecek yer yokmuş gibi lanse edilse de Ankara’ya çeşitli sebeplerle gelenler için gezilmesi gereken yerleri derleyip, özelliklede Ankara’ya gelinmesi için en önemli sebep olan, tarihin tozlu sayfalarına Türklerin övünç kaynağı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kabri Anıtkabir’i anlatarak başlamak gereğini kendimizde bir sorumluluk olarak gördük.  

Türk Kurtuluş Savaşı'nın ve Türk İnkılâplarının büyük önderi Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türk vatanının bağımsızlığını kazanması için giriştiği savaş ve Türk milletini çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırmak amacıyla gerçekleştirdiği inkılâplarla geçen yaşamı 57 yıl sürmüş ve Büyük Önder 10 Kasım 1938'de ebediyete intikal etmiştir. 

Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye'yi bütün kurumları ile çağdaş uygarlığın bir üyesi yapan, insanlık tarihine mal olmuş büyük bir önderdir. O'nun yüceliğini her yönüyle temsil edecek, ilke ve inkılâpları ile çağdaşlaşmaya yönelik düşüncelerini yansıtacak bir anıtmezar yapma fikri, Atatürk'ü kaybetmenin derin hüznü içindeki Türk milletinin ortak isteği olarak belirmiş ve yapımına karar verilmiştir. 

 

ANKARA KALESİ 

Ankara Kalesi 4 bin yılı aşan bir geçmişe sahip olan Ankara Kalesi, çeşitli uygarlıklar tarafından hem savunma hem de yerleşim amaçlı kullanıldığı için çok sayıda onarım görmüş. Kim tarafından ve ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmeyen askeri yapı bu onarımlar sayesinde varlığını eksiksiz koruyarak günümüze kadar ulaşmayı başarmış. 

Yaz mevsiminde festivallere ev sahipliği yapan kalenin Akkale isimli burcunda, 1921-1948 yılları arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün telkinleriyle kurulmuş Eti Müzesi faaliyet göstermiş. 

Çevresinde hediyelik eşya dükkânları ve kafelerle çevrili tarihi yapıyı gezip, sahip olduğu manzarayı izledikten sonra Hitit Uygarlığına adanmış bu kültürel tesisin devamı niteliğindeki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. 

 

ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ 

Ankara Kalesi’nin dış duvarlarının güneydoğusundaki At Pazarı Semti’nde bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, biri Veli Mahmud Paşa; diğeri ise Rum Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilen 15. yüzyıla ait 2 Osmanlı yapısında konuklarını ağırlıyor. 

Özgün koleksiyonu ile dünya çapında bir üne sahip olan tesisin bulunduğu Mahmut Paşa Bedesteninde ve Kurşunlu Han’da Paleolitik Çağ’dan günümüze Anadolu’da var olmuş medeniyetlere ait buluntular sergileniyor. 

Kronolojik sırayla ziyaretçilere sunulan bu koleksiyonda gezi listesinin ilerleyen bölümlerinde sizlere anlatacağım Augustus Tapınağı’ndan ve Anıtkabir’in inşası sırasında bölgedeki Tümülüslerden çıkartılan eserleri de inceleyebilirsiniz. 

Müzede sergilenen eşsiz koleksiyonun en değerli parçasını M.Ö. 6200 yıllarına tarihlenen ve dünyanın en eskisi olarak anılan, Çatalhöyük kent planının olduğu harita oluşturuyor. 

 

ANKARA RAHMİ M. KOÇ MÜZESİ 

Kentin sanayiye odaklanmış en kapsamlı müzesi konumundaki Ankara Rahmi M. Koç Müzesi, 2005 yılında ziyarete açılmış. 

İlk olarak Damat Rüstem Paşa tarafından 1521-1522 arasında inşa ettirilen Çengel Han’da konuklarını ağırlamaya başlayan müze, 1850’li yıllardan itibaren sanayide kullanılan çeşitli araçlardan oluşan koleksiyonunun ve zaman zaman açılan geçici sergilerinin genişliği nedeniyle 1511’de Hacı İbrahim bin Hacı Mehmed tarafından yaptırılan Safran Han’ı da yakın tarihte bünyesine katmış. 

Bana göre Ankara’nın en güzel müzeleri arasında yer alan bu gezi noktası büyük, küçük her yaştan gezgine eğlenceli vakit geçirebilecek yerlerden birisidir. 

 

HAMAMÖNÜ 

Ankara’da her ne kadar gezilebilecek yer, mekan ve doğal güzellikler bakımından yok olduğu dillerden dillere dolansa da aslında Ankara’da gezilebilecek mekan bulmak zor değil. Bu yüzden sizler için gezilebilecek mekânları derlemeye karar verdik. Belediye tarafından restore edilerek turizme kazandırılan Hamamönü, gezginlerin kentin tarihi yüzünü görmek için Ankara gezilecek yerler listelerine ekledikleri bir bölge olarak dikkat çekmeyi başarmıştır. 

19. yüzyıl sivil mimari örneği evleri, kültür ve sanatsal etkinliklere ayrılmış sokakları, kendine özgü kafe ve restoranları ile bu tarihi yerleşim merkezi, konuklarına oldukça fazla seçenek sunuyor. El Ürünleri Pazarı’nda otantik eşyalar bulabileceğiniz bölgede gezmeye geleneksel el sanatlarının tanıtıldığı Sanat Sokağı’ndan veya Mehmet Akif Ersoy Müzesi ile hemen yanındaki Taceddin Dergâhı’ndan başlayabilirsiniz. 

Bahçesinde Muhsin Yazıcıoğlu kabrinin bulunduğu dergâhtaki gezinizi bitirdikten sonra soluklanmak için zengin kahvaltı seçeneklerini de sunan Tahtakale kahvecisinde bölgenin ünlü kumda pişen kahvesini içebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında ve Ramazan içerisinde bu bölgeye gelirseniz, düzenlenen etkinliklere katılarak keyifli saatler geçirebilirsiniz. 

 

ETNOĞRAFYA MÜZESİ 

Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk istirahatgahı olan Etnografya Müzesi, Türk Sanatının Selçukludan günümüze kadarki süreçte yaratılmış en önemli örneklerini barındırıyor. 

Kurtuluş Savaşı Dönemi’nde cuma namazlarının kılındığı, Altındağ’daki Namazgâh Tepesi’nde 1930’da açılmış olan müzenin Mimar Arif Hikmet Koyunoğlu gözetiminde inşa edilen binasının önce Arkeoloji Müzesi, sonrasında Resim Heykel Müzesi olarak kullanılması kararlaştırılmış; ancak açılış töreni ile beraber günümüzdeki işlevini kazanmış. 

Girişinde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1927 yılında İtalyan Pietro Canonica’ya yaptırdığı Atatürk Heykeli’nin konuklarını karşıladığı müze içerisindeki sergi alanları, kategorilere ayrılmış. 

Kronolojik sırayla gezebileceğiniz bu alanlarda Anadolu’nun çeşitli yörelerine özgü günlük eşyalardan halı ve kilim koleksiyonlarına, Osmanlı dönemi silahlarından çini ve porselen süs eşyalarına kadar pek çok farklı eseri inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz. 

Müzede ayrıca Osmanlı el yazmalarının da bulunduğu, sanat tarihi ile ilgili büyük bir kütüphane faaliyet gösteriyor. 

 

EYMİR GÖLÜ 

ODTÜ arazisi içinde yer alan Çankaya TRT Genel Müdürlüğü arka kısmında kalan Eymir Gölü Ankaralılar için hafta sonu yürüyüş ve kafa dinleme gibi aktivitelerin en iyilerinden denilebilir. Birden fazla girişi olan Eymir Gölü’nün ancak belli bir mesafesine kadar araçla giriş yapabiliyorsunuz. Gölün çevresi yeşilin her tonuna ev sahipliği yapan ağaçlarıyla çevrilidir. Bu ise öncesinde kiralayabileceğiniz; hemen hemen her tipten bisiklet bulup göl turunuzu daha da keyifli hale getirebilirsiniz. 

Eymir gölü ve çevresinde de ateş yakmak tabi ki yasak, zira Ankara’nın en önemli nefes alanlarından olan Eymir Gölü’nü yangın tehlikesiyle karşı karşıya bırakmak üzücü neticelere sebep olabilir. Fakat göl kenarında yemek yiyebileceğiniz ve bir şeyler içebileceğiniz tesisler mevcuttur. 

Eymir gölü çevresinde bisikletinizle veya yürüyerek yapacağınız bir tur emin olun çok iyi hissettiriyor. Özellikle Pazar günleri 12:00’dan sonra alan girişlerinde çok uzun araba trafiği söz konusu olabiliyor. Siz en iyisi biraz peynir, biraz yeşillik ve çıtır Ankara simidinizi alarak göl kenarında kahvaltının keyfini çıkarabilirsiniz.  

 

HACI BAYRAM CAMÎΠ

Mimar Mehmet Bey tarafından 1427-1428 yılları arasında inşa edilmiş olan Hacı Bayram Camii, Ulus’ta yer alıyor. Dış duvarları taş üzerine tuğla örülerek oluşturulan dini yapının en önemli kısmını, hemen bitişiğinde bulunan Hacı Bayram-ı Veli Türbesi oluşturuyor. 

Aynı zamanda tarihi yapıya adını veren Hacı Bayram Veli, Osmanlı döneminde yaşamış din âlimlerinin önde gelenlerinden birisi ve Bayramiye Tarikatı’nın kurucusu olarak anılıyor. 

Yapımının ardından ilk olarak 1714’de Hacı Bayram’ın torunlarından Mehmet Baba tarafından tamir ettirilen cami, son olarak 2011’de aslına uygun olarak yenilenmiş. Bu çalışma sırasında özellikle yapının iç kısmında yer alan Nakkaş Mustafa Paşa’ya ait işlemelerin korunmasına özen gösterilmiş. 

Yapının bahçesinde ayrıca 18. yüzyılda yaşamış Osman Fazıl Paşa’ya ait bir türbe bulunuyor. Ancak tabutu aile mezarlığına götürüldüğü için sekizgen planlı Osman Fazıl Paşa Türbesi, günümüzde boş durumdadır.

 

AUGUSTUS TAPINAĞI 

Hacı Bayram Camii’nin bitişiğindeki Augustus Tapınağı, son Galatya Hükümdarı Amintos’un oğlu Kral Pylamenes tarafından M.Ö. 25 yılından sonra, Frig tanrısı Men’e adanmış bir tapınağın yıkıntıları üzerine inşa edilmiştir. 

Ankara’nın başkenti olduğu Galatya’nın Roma İmparatorluğu egemenliğine girmesini kutlamak ve İmparator Augustus’a bağlılığı kanıtlamak için yaptırılan tapınak, Bizans döneminde çevresine eklemeler inşa edilerek kiliseye dönüştürülmüş. 

İmparator Ferdinand’ın elçi olarak yolladığı Hollandalı Busbecque tarafından Amasya’ya giderken bulunan tapınağın gün yüzüne çıkartılması için çalışmalar 1930 yılında Dr. Hamit Zübeyr Koşay önderliğinde gerçekleştirilmiş. Duvarlarının bir kısmının günümüze ulaşabildiği yapının kapısı ise bütünlüğünü halen daha önemli ölçüde koruyor. 

İşlemeleri ile dikkat çeken bu kapının dışında tapınak çevresindeki kazılarda bulunmuş en önemli parçayı Ankara Anıtı (Monumentum Ancyranum) olarak adlandırılan yazıt oluşturuyor. Bu yazıtta ilk Roma İmparatoru Augustus’un başardığı işler anlatılıyor. 

 

DEVLET RESİM VE HEYKEL MÜZESİ 

1927’de inşa edilen ve I. Ulusal Mimarlık Akımının en önemli örnekleri arasında sayılan Türk Ocakları Merkez Binası’nda faaliyet gösteren Devlet Resim ve Heykel Müzesi, 1980 yılında hizmete açılmış. 

Geçmişte kültürel etkinlikler başta olmak üzere pek çok amaçla kullanılmış tarihi bina içerisindeki müzenin koleksiyonu Cumhuriyet öncesi ve sonrası Türk plastik sanatını konu alıyor. 

Şeker Ahmet Paşa, Abdülmecid Efendi, Fikret Mualla, Abidin Dino, Hikmet Onat gibi bu alanda çalışmalar yapmış çok sayıda değerli sanatçının eserlerinin sergilendiği müzede plastik sanatının oluşum ve gelişim süreçlerinin ziyaretçilere aktarılması amaçlanmış. 

Bünyesinde bir sahnenin bulunduğu müzede sergiler dışında panelller, konferanslar ve konserler de düzenleniyor. 

 

KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ

Ankara gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz bir diğer tarihi yapıyı, günümüzde Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak kullanılan I. TBMM Binası oluşturuyor. İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin kulüp binası olarak Mimar Salim Bey tarafından tasarlanan yapı, 1915-1920 yılları arasında inşa edilmiş. 

Türk mimari stiline sahip 2 katlı bina, tamamlandığı dönemden 1924 yılına kadar meclis faaliyetlerine ev sahipliği yapmış. Bu işlevini tamamladıktan sonra Cumhuriyet Halk Fırkası Genel Merkezi, Hukuk Mektebi, Maarif Vekâleti Binası olarak kullanılan tarihi yapı, 1961’de müzeye dönüştürülerek halka açılmıştır. 

Atatürk’ün doğumunun 100. yılının kutlandığı 1981’den itibaren günümüzdeki adıyla anılmaya başlanan kültürel tesiste hükümetin kullanımına sunulan odalar aslına uygun olarak korunmaya devam ediliyor. 

Döneme ait resmi yazışmaların, tarihimizin dönüm noktaları sayılan Lozan ve Sevr antlaşmalarına dair belgelerin sergilendiği müzede Büyük Taarruz Hatıralarını ve Atatürk’e ait yazışmaları inceleyebilirsiniz.

 

CUMHURİYET MÜZESİ 

Cumhuriyet’in kuruluş dönemini merak edenlerin Ulus’ta ziyaret edebileceği diğer yapı ise Mimar Vedat Tek tarafından Cumhuriyet Halk Fırkasına ait toplantı yeri olarak tasarlanan; ancak işlevi değiştirilerek ülke idaresi için kullanılan II. TBMM Binası. 

İnşası 1923 yılında tamamlanan yapı, 1924-1960 arasında meclis faaliyetlerine ev sahipliği yapmasının ardından bir dönem Merkezi Antlaşma Teşkilatı tarafından kullanılmış. Atatürk İlke ve İnkılaplarının gerçekleştirildiği yapı, gerçekleştirilen düzenlemelerin ardından 1981 yılında Cumhuriyet Müzesi adıyla halka açılmış. 

Bu müzeyi gezerken tıpkı Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde olduğu gibi hükümetler ve bunlara bağlı alt birimler tarafından kullanılan odaları, dönemin eşyalarıyla birlikte inceleyebilirsiniz. Ayrıca genel kurul salonundaki görsel ve işitsel gösteriyi izleyip, Nutuk’un bazı bölümlerini dinleyebilirsiniz. 

 

TUNALI HİLMİ CADDESİ VE KUĞULU PARK

Adını, Cumhuriyet’in ilk yıllarında ilerici görüşleriyle ön plana çıkan milletvekilinden alan Tunalı Hilmi Caddesi, Ankara’nın sosyal hayatının merkezindeki bölgelerin başını çekmektedir. 

Trafiğin tek yönlü olarak aktığı caddenin çevresi alışveriş yapabileceğiniz şık mağazalar ve akşam saatlerinde keyifli saatler yaşayabileceğiniz eğlence mekânları ile dolu. 

Hareketli caddenin üst bölümüne doğru çıktığınızdaysa 1958 kurulan Kuğulu Park’ı görebilirsiniz. Polonya Büyükelçiliği’nin bahçesi ile Sevda ve Cenap And Evi’nin arasında kalan parkın adı, kurulduğu dönemde Viyana Belediyesi’nin hediye ettiği beyaz kuğulardan geliyor. 

Heykellerle süslü yeşil alana, kentin karla kaplı olduğu bir kış gününde gitme fırsatı yakalarsanız, harika bir manzarayla karşılaşabilirsiniz.

 

KOCATEPE CAMİİ 

Ankara’nın en büyük dini yapılarından birisi olan Kocatepe Camii, 1967-1987 yılları arasında inşa edilmiş. Temelinin atılmasının ardından tasarım yarışmasının galibi Vedat Dalokay’ın projesinin fazla modern bulunması ve bunun yerine Hüsrev Tayla-Fatin Uluengin ikilisinin Mimar Sinan tarzı çalışmasının sıfırdan hayata geçirilmesi, görkemli caminin yapımının uzamasına neden olmuştur. İkilinin çalışmasındaki bu benzerlik nedeniyle, Turgut Özal’ın açılışını yaptığı caminin her yanında Osmanlı dönemi mimarisinin izlerini görmek mümkündür. Yapının iç kısmındaki yazılar Hamit Aytaç, Mahmut Öncü ve Emin Barın tarafından yazılırken, halı tasarımlarında Afyon Ulu Camii örnek alınmıştır. 

Fazla ilerici bulunarak iptal edilen Vedat Dalokay’ın projesi ise Pakistan’da Şah Faysal Camii adıyla inşa edilmiş ve günümüzde modern İslam mimarisinin en önemli eserlerinden biridir. 

 

ULUCANLAR CEZAEVİ 

1925-2006 yılları arasında faaliyet gösteren ceza ve tutukevi, 2009’da başlayan ve 1 yıl süren yenileme sürecinin ardından Ulucanlar Cezaevi Müzesi adıyla ziyarete açılmıştır. 

Türk siyasi ve edebi hayatında çok önemli bir yere sahip olan bu tesis, Cumhuriyet döneminin en karanlık olaylarından bazılarına tanıklık etmiş. 68 Kuşağı’ndan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ile 1980 İhtilali’nin kurbanlarından Necdet Adalı ve Mustafa Pehlivanoğlu’nun idam cezalarının uygulandığı bu yerde Yaşar Kemal, Nazım Hikmet, Cüneyt Arcayürek, Yılmaz Güney gibi isimler tutuklu kalmıştır. 

Cezaevi müzesini ziyaretiniz sırasında Hilton Koğuşu ve tek kişilik hücreleri inceleyebilir, faaliyette olduğu döneme ait fotoğraflara, belgelere göz atabilirsiniz.

 

MOGAN PARKI

Ankara gezilmesi gereken yerler listenize Mogan Park’ı dâhil ederek, kentin sahip olduğu doğal güzelliklerden bir tanesine şahit olma ayrıcalığına kavuşabilirsiniz. Adını aldığı gölün Gölbaşı Haymana yolu üzerindeki kıyı şeridinde yer alan park, yaklaşık 645 bin m²’lik alan üzerine kurulmuştur. 

Denize hasret yerel halkın Gölbaşı’na akın etmesine neden olan rekreasyon alanının içerisinde hem piknik yapabileceğiniz hem de menüleri aracılığıyla zahmetsizce karnınızı doyurabileceğiniz mekanlar oluşturulmuştur. 

Spor alanlarının da bulunduğu parkta yer alan 25 metre yüksekliğindeki deniz fenerine çıkarsanız, gölün enfes manzarasını izleyebilirsiniz. 

 

GENÇLİK PARKI 

Kentin simge mekânları arasında sayılan Gençlik Parkı, 275 bin m²’lik alanı içerisinde hem eğlenebileceğiniz hem de dinlenebileceğiniz olanakları barındırıyor. 

Ulus’ta sizlere önerdiğim yerleri gezdikten sonra vakit geçirmek için gidebileceğiniz park, şu anki alanının bir kısmını kaplayan bataklıkların kurutulduğu, 1936-1943 arasındaki çalışmalarla kente kazandırılmıştır. 

Planlandığı ilk günden itibaren Ankaralıların her tür kültürel ihtiyacını karşılaması düşünülen parkın içerisinde kentin en büyük tiyatro salonlarından birisi bulunuyor. 

2009 yılındaki son yenileme çalışmasıyla lunapark bölümüne eklenen 150 metrelik dönme dolap ve 45 metrelik asansör ile kentin büyük bir bölümünü kuş bakışı görebilirsiniz. 

Evet belki bu kadar yeri gezmek kolay olmayabilir. Shuttle Ankara olarak ankara'da gezmek istediğinizde ya da iş için Ankara'ya geleceğiniz zaman sizi esenboğa hava limanı transferinizi sağlayarak bunun dışında trafikte sorun yaşamamak adına şoförlü araç kiralayarak şehir içinde tecrübeli şoförlerimizle daha güvenli ve konforlu hizmet alarak programınızı sorunsuz gerçekleştirebilirsiniz. Ankara merkezli şirketimiz ankara havaalanı transferi ile şehir içi transfer ve şehirler arası transfer hizmeti sağlamakla birlikte Ankara şoförlü araç kiralama hizmetleri sunmaktayız. Detaylı bilgi için iletişim sağlayabilir ve hava limanı transfer rezervasyonlarınızı oluşturabilirsiniz.  


0 Yorum

    İlk yorum bırakan sen ol.

Yorum Yaz

Ortaklarımız Ve

Müşterilerimiz

Ortaklarımız ve Müşterilerimiz
Ortaklarımız ve Müşterilerimiz
Ortaklarımız ve Müşterilerimiz
Ortaklarımız ve Müşterilerimiz
Ortaklarımız ve Müşterilerimiz