Local Places to Eat in Ankara

Ankara’da Yemek Yenmesi Gereken Yöresel Mekânlar

Bolu Akın Lokantası

Bolu Akın Lokantası, çok eskiden beri etlik kasalarda eski garajların içinde yer alan lokantalardan biridir. Zaman zaman fırsat buldukça gittiğim bu lokanta Ankara'nın en özel lokantalarındandır.

Sabah erken saatlerde çorbalar ile başlar, öğlen vaktiyle birlikte fevkalade et yemekleri ile devam eder. Bütün yemekler dev bir kuzine'de uzun uzun pişerek demlenir. Bu kuzinede pişen lokum kıvamındaki kuzu etleri kolay kolay başka mekanlar da bulamazsınız. Özellikle kuzu haşlama benim favorimdir. Yanında et suyu ve tereyağıyla pişmiş pilav ve sarımsaklı cacık da söylerseniz gayet güzel menü oluşturmuş olursunuz. Et yemeyenler kuru fasulyeyi de deneyebilir, gayet güzeldir. Yemeğin ardından mandıra sütünden yapılmış sütlaç tercih edebilirsiniz.

Kebapçı Emin Usta

Ankara’nın tarihi mekanı olan Kale’de 1958 senesinden bu yana hizmet veren bir mekan olan Kebapçı Emin Usta küçük bir esnaf lokantası olarak özünü korumuş salaş bir mekan olarak karşımıza çıkmaktadır. Lezzetinden ödün vermeyen mekân olarak insanlarda iz bırakmıştır. Samimi bir ortamda keyifli bir yemek yemek için tercih edebilirsiniz.

Kebapçı Emin Usta’da kırmızı etler ve ızgara köftenin yanında kiremitte pişirilmiş kuru fasulye yemenizi tavsiye ederim.

Hacı Arif Bey

Hacı Arif Bey Restaurant, 1989 yılında şu an ki yerine taşınan, o zamandan
bugüne iş ve politika dünyasının birçok ünlü isminin müdavim olduğu mekanlar arasına girmeyi başardı. Hizmet kalitesi yüksek, tercih edilen ve ismi duyulan bir restoran da nikah sonrası
yemeği şeklinde bir kutlama yapmak mümkündür.

Zengin bir menüye sahip restoran, Kaburga kebap, saray beyti kebap, yoğurtlu Adana kebabı, kiremitte spesiyal, kiremitte humus gibi güzel lezzetlere ev sahipliği yapıyor hatta Ali Naziği mutlaka denemelisiniz.

Düveroğlu

Düveroğlu’nun kurucusu Enver Düveroğlu zamanın sakin Ankara'sında bundan tam 57 yıl önce (1963) Atamızın kabri olan Anıtkabirimizin bulunduğu semt olan Anıttepe’de küçücük ama emek yoğun lezzet sunan ve bu lezzeti en düşük fiyatla mahalle dostlarıyla paylaşan bir işletme olarak faaliyetine başlamıştır. Antep mutfağından lezzetler sunan bu küçük işletme daha sonra yıllar geçtikçe varlığını kabul ettirip kök saldıktan sonra Kızılay, ümitköy ve Bilkent semtlerinde yeni restoranlarını açarak faaliyetlerine bugün de faaliyetlerine devam etmektedir.

Eski Sofra (Tarihi Çiçek Lokantası)

Eski sofra, 1949 yılında ulus semti Çankırı caddesinde Havuzlu Çiçek Lokantası olarak kurulan 1993 yılından itibaren sıhhiye semti Necatibey caddesinde şimdiki adıyla hizmetine devam etmektedir.

Eski sofrada zengin Anadolu ve Osmanlı mutfağının eski ama lezzetli yemeklerini, Mustafa Özkan, İbrahim Atalay ve Mehmet Solmaz gibi yılların deneyimli aşçılarının yanında yetişmiş ustaların hazırlamış oldukları eşsiz lezzetleri tadabilirsiniz.

Çankaya Lokantası

Çankaya lokantası, Atakule civarındaki en iyi lokantalardan biridir. Hoşdere caddesinin üstünde Mado Pastanesinin yanında tipik bir esnaf lokantası olmasına rağmen çevredeki iş yerlerinde çalışanların yoğun ilgisine mazhar nadide lokantadır.

Lokantanın, döneri, Arnavut ciğeri ve ev yemekleri (ıspanak kabak dolması vs.) lezzetlidir. Yemek sonrası ikram edilen tatlılar tıka basa dosyanızda yemeniz gerekir.

Dadaşlar Tortum Çağ Et Evi

Mekan, Öveçler’de yer alan “Dadaşlar Tortum Cağ Et Evi” Ankara’nın en iyi cağ kebabı yapan mekanlarının başında gelenlerden birisidir. Genellikle bürokratların, siyasetçilerin de  tercih ettiği mekân dışarıdan sıradan bir lokanta görünümünde olsa da iç mekânın genişliği, çok katlı olmasıyla ve abartıya kaçmayan dekorasyonu ile ön plana çıkıyor.

Özellikle çalışanların nezaketi dikkat çekiyor. Masanıza oturduğunuz andan itibaren ise hiçbir şey söylemenize gerek yok. Sadece salata isteyip istemediğinizi ve içeceklerinizi söylemek yeterlidir.

Etin lezzeti de kalitesi de bir başka oluyor. Yatık döneri yerken siz dur diyene kadar getirmeye devam ederler. Bilenler bilir, sirayet yöntemi ile gelen şişler genellikle 2’şer servis edilir. Bu sürede siz bir şey demeden garsonların duracağını sanıyorsanız yanılırsınız. Sonuç olarak yiyeceğiniz şiş sayısı tamamen size kalmıştır. Afiyet olsun diyorum şimdiden.

Evet biliyoruz özellikle Ankara’nın yabancısıysanız ve burada bir ulaşım asistanına ihtiyacınız var ise shuttle Ankara olarak hem hava limanı transfer, Ankara şehirler arası transfer, Ankara şoförlü araç kiralama, Ankara Mercedes Vito Transfer aynı zamanda Ankara airport shuttle konusunda Ankaraya gelip hem Ankara'da hem de civar illerde Beypazarı, Bala, Haymana, Kızılcahamam, Polatlı, Şereflikoçhisar, Konya Kulu, Aksaray, Çankırı, Çorum, Kırıkkale, Yozgat, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Adana, Antalya, Mersin, Hatay, Bolu, Kastamonu, Bodrum, İzmir, İstanbul, Ürgüp, Göreme, Kapadokya,  gibi şehirler arası transferleriniz ve gezilerinizde sizleri güvenli şekilde gideceğiniz gezeceğiniz yerlere sorun yaşamadan ulaşımınızı tecrübeli şoförlerimizle ekonomik fiyatlara sağlayarak hem iş görüşmeleriniz hem Ankara’nın tadını çıkarmanız açısından bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz. Ankara hava limanı transfer, Ankara shuttle, Ankara şehirler arası transfer, Ankara şoförlü mercedes vito Kiralama konusunda Detaylı bilgi almak için kurumsal iletişim numaramız +90 533 456 6555 arayabilir yada WhatsApp tan detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.


0 Comments

    Be the first to leave a comment.

Add Comment

Our partners

and clients

Partner
Partner
Partner
Partner
Partner